Nya Gästboken

Skriv gärna en hälsning i vår gästbok!

Skrivet av Jonas, den 8. aug, 2021

Vi är en familj från Nyköping som är väldigt intresserade av att skaffa en Golden retriever. Vi har inte ägt någon egen hund tidigare, men har haft hundar i släkten som vi har tagit hand om. Vi är väl medvetna om att Golden retrievers är aktiva och krävande hundar, men det är vi beredda på. Vi skulle gärna vilja ha en valp till sommaren. Vi är fem i familjen, med tre stora barn, men det är yngsta dottern som blir 15 år till sommaren som är allra mest hundintresserad och som är en hängiven hundälskare. De två äldsta barnen har gått ut gymnasiet, men de gillar också hundar och vill också vara delaktiga.

Vi bor i radhus med tomt, där en hund kan få gå fritt, och i närheten finns fina promenadstråk och en hundrastpark. På gångavstånd finns också fina skogs- och naturområden. Vi gillar friluftsliv, att vara ute i naturen och att gå i skogen. På sommaren är vi gärna vid sjö eller hav, med en del bad. Vissa av oss, främst pappan i familjen, är ofta ute och springer i skogen och tar gärna sällskap av en hund ibland. Vi jagar inte, men kan tänka oss en hel del andra aktiviteter och träning för en hund. Hos oss kommer en hund att bli älskad och garanterat inte få det tråkigt.

Nu har vi letat land och rike runt och verkligen förstått att efterfrågan är betydligt större än tillgången och att de flesta har höga krav på köpare. Det sistnämnda är givetvis bra, men vi är fortsatt övertygade om att vi vill ha en Golden retriever och att vi kan ge en sådan ett bra hem även om vi inte är engagerade i jakt.

Yngsta dottern kommer också att ha två veckor PRAO på ett hunddagis i oktober.

Vi kan tillägga att vi nu letar efter villa igen efter några år i radhus.

Har ni några planerade kullar på gång, och hur går man i så fall tillväga om man skulle vilja ställa sig i kö för att boka en valp?

Skrivet av Jan Östlund, den 8. aug, 2021

Hej

Vi är en familj på tre personer som önskar köpa en goldenvalp. Jag, min sambo och en 10 år gammal dotter. Dottern har under några år pratat om att hon vill ha en hund. Hon är kompis med alla grannars hundar och brukar gå ut med grannens hund. Men det är inte hon som avgör om vi ska skaffa hund, det gör min sambo och jag. Vi bor i ett radhus med en uteplats och gräsmatta.

Jag är ute och springer ibland och min sambo går gärna ut på promenader. Vår dotter gillar att klappa, leka med och gå ut med hundar. Vi har stora grönområden där vi bor där man kan apportera med en hund.

Vi har olika arbetstider, vilket gör att det alltid är någon hemma som kan vara med hunden.

Vi avser inte att tävla med hunden, utan vill mer ha den som sällskapshund och familjemedlem. Vi vill helst köpa en hane.

Vi har också några frågor:

Kan man ställa sig på kö för att köpa en valp hos er? Hur friska är föräldrarna till de valpar som ni säljer? Om en valp från friska föräldrar blir sjuk, finns försäkring mot detta?

Vid ett eventuellt köp vill vi gärna först träffa tiken, och sedan träffa valpen för att se att vi trivs med varandra.

Vänliga hälsningar

Jan, Nina och Diana
Vallentuna

Skrivet av Thomas Bryngelsson , den 22. apr, 2020

Hej!
Vilka underbara hundar ni har!
Vi är en familj på landet som länge planerat skaffa hund. Vi är seriösa och djurvänner.
Hör gärna av er !

Skrivet av Lena Wellander, den 24. sep, 2019

Hej igen! Första inlägget försvann. Ville bara skicka några hälsningar från Värmland. Dina hundar är fantastiskt vackra. Precis så som jag tycker en riktig Golden Retriever ska se ut. Mycket fin läsning på hemsidan. Hoppas ni får en fin höst och lycka till framöver. Skickade ett mail till dig/Lena

Skrivet av Lena Wellander, den 24. sep, 2019

Hejsan!

Skrivet av lisbeth borglin, den 22. feb, 2019

Hej
jätte grattis till finaElsas och Elliot babisar Dream hälsa så gott till sin syster och syskonbarnn och lycka till carina och Johnny med dessa guldklimpar skall bli kul att följa dem kram snart skall vi anmäla Dream till utställningar i malmö ha det gott kram lisbeth och flickorna i svedala

Webbsida:

Skrivet av lisbeth borglin-, den 29. jan, 2019

lycka till med blivande massor valpar på syster -Elsa säger hennes syster i svedala -Dream och matte önskar er lycka till kram från oss i svedala Lisbeth borglin

Skrivet av lisbeth borglin, den 15. apr, 2018

hej jag och Dream önskar lycka till er nya kull som ni har dream tycker det är kul att mamma har fått fina nya valpar 'även jag tror gammelmatte älskar förra kullen lika mycket ändå ha en bra tid nu hälsningar Dream och min matte

Skrivet av Ulrika Jansnson, den 27. mar, 2018

Känner med Dig Carina i sorgen efter underbara Blanka. Många fina minnen blir till tröst. Kram!

Skrivet av Ulrika Jansson, den 22. mar, 2018

GRATTIS till ISAs andra valpkull och Blankas "barnbarn". Lycka till!

Skrivet av Ulrika Jansson, den 26. jun, 2017

GRATTIS BLANKA 11 ÅR 2017 06 26!

Grattis även till fina utställningsmeriter önskar din uppfödare.

Skrivet av Ulrika Jansson, den 19. okt, 2016

Grattis till valpkullen & att alla är friska & krya. Lycka till med allt!

Skrivet av lisbeth borglin, den 7. okt, 2016

grattis till valpar carina njut nu med de och vila dig och hör av dig när du orkar thella och flame hälsar trotts de själva ´är sjuka kram lisbeth borgin

Skrivet av lisbeth borglin, den 24. sep, 2016

hej carina
lycka till med isas blivande valpar nu er hon större ut än förra gången är det runt den 8 oktovber kul lycka till med allt vi höres vidare kramar från oss i skåne lisbeh thella och flame

Skrivet av Ulrika Jansson, den 9. sep, 2016

Hej!

Håller tummar & tassar för en lyckad valpkull efter Isa & Thor!

Lycka till också för mormor Blanka på utställning, still going strong!